Sistemimiz Yenilendi!

404 hata sayfasına yönlendirildi

Web siteniz üzerinde çalışırken Türk Hosting 404 hata sayfasına yönlendirilebilirsiniz . Bu makale, bunun genellikle neden olduğunu ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi açıklamaktadır.

Neden 404 hatası alıyorum

Bir web sitesindeki bir dosyaya erişmeye çalıştığınızda, sunucu yüklenecek eşleşen dosyayı bulmaya çalışır. Varsayılan olarak, bu şekilde çalışır. Barındırma hesabınızdaki klasöre bağlı bir http://example.com web siteniz olduğunu varsayalım . Daha sonra http://example.com/blog/images/gallery/photo.jpghtdocs gibi belirli bir URL’yi yüklemeye çalışırsanız , sunucu bu yolu web sitesi klasörüne eşler. Böylece sunucu yüklenmeye çalışacaktır .htdocs/blog/images/gallery/photo.jpg Bu yoldaki klasörlerden biri yoksa veya bu ada sahip bir dosya yoksa, sunucu 404 Sayfa Bulunamadı hatasıyla yanıt verir. Dosyaların yüklenme şeklinin yanı sıra bir dosya bulunamadığında ne olacağının .htaccess kurallarıyla değiştirilebileceğini unutmayın. Yönergeler , RewriteRuledosyaların nasıl yüklendiğini tamamen özelleştirmek için kullanılabilir.

Bunu düzeltmek için ne yapabilirim

404 hatası görmenizin birkaç yaygın nedeni vardır. 404 hatalarını araştırırken bakmanız gereken bazı şeyler.

Başvurulan dosyanın gerçekten orada olup olmadığını kontrol edin

Yukarıdaki bölüm, sunucunun normalde hesabınızdaki dosyaları nasıl bulduğunu açıklar.

Tüm dosya ve klasörleri başarıyla yüklediğinizden emin olun

Başka bir yerde (kendi bilgisayarınızda veya farklı bir barındırma hizmetinde) oluşturulmuş bir web sitesi yüklüyorsanız, lütfen tüm dosya ve klasörleri hesabınıza yüklediğinizden emin olun. Tüm bir web sitesini yüklemenin en güvenilir yolu, FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanmaktır. 

Web barındırma sunucuları büyük/küçük harfe duyarlıdır

Türk Hosting sunucuları (neredeyse tüm barındırma sunucuları gibi) bir Linux işletim sistemi üzerinde çalışır. Ve Linux’ta dosya ve klasör adları büyük/küçük harf duyarlıdır. Bu, dosya ve klasörlerin büyük/küçük harf duyarlı olmadığı Windows ve MacOS’tan farklıdır. Bu, web sitenizi Windows üzerinde geliştiriyorsanız, gibi bir dosyaya başvurabileceğiniz http://example.com/background.jpgve adında bir dosyanız BackGround.JPGolduğu ve URL’nin çalışacağı anlamına gelir. Ancak bunu bir barındırma sunucusuna yüklerken, bu URL aniden 404 hatası verir. Lütfen Windows veya MacOS üzerinde geliştirme yaparken bunun farkında olun. Büyük harf kullanımı konusunda tutarlıysanız gerçekten yardımcı olur (örneğin, dosya veya klasör adlarında asla büyük harf kullanmayın).

htdocs klasörü URL’de GÖRÜNMEZ

Web sitenizin tabanı bir htdocs klasörüne bağlıdır. Bu, varsayılan olarak hesabınızdaki bir dosya adının htdocs bölümünden sonra gelen yolla eşleştiği anlamına gelir. Bu nedenle, yola sahip bir dosyanız varsa , URL http://example.com/about.htmlhtdocs/about.html olacaktır ve adresindeki dosyanın URL’si http://example.com/images/logo.png olacaktır .htdocs/images/logo.png Başka bir deyişle, htdocsbölüm web sitesi URL’lerine dahil edilmemelidir. htdocsTabii ki, web sitenizin htdocs klasöründe (yani ) ada sahip ek bir klasör oluşturmazsanız htdocs/htdocs/photo.jpg.

URL’lerin nasıl değerlendirildiğinin farkında olun

Bir web sitesinde URL kullanmanın farklı yolları vardır. URL’leri belirtmenin birkaç yolu şunlardır: Bunların tümü, belirli bir dosyaya atıfta bulunmak için başarıyla kullanılabilir, ancak hepsi biraz farklı çalışır. Hangi yöntemi kullandığınızın ve sonuçlarının ne olduğunun farkında olmalısınız. Bu StackOverflow yanıtı , farklılıkları çok iyi açıklar.

Herhangi bir .htaccess kuralında parazit olup olmadığını kontrol edin

Her şeyden önce ipuçları, dosyaların nasıl yükleneceğini değiştirmek için herhangi bir .htaccess kuralı kullanmadığınızı varsayar. Ancak, .htaccess kuralları, URL’lerin dosyalara nasıl eşlendiğini tamamen elden geçirmek için kullanılabilir. .htaccess kullanışlı ve güçlü bir araç olsa da, URL’lerin 404 hatası oluşturmasına neden olan kötü .htaccess kuralları yazmak da mümkündür. Bu nedenle, yukarıdaki noktaları değerlendirdikten sonra, ziyaretçilerinizi 404 hata sayfasına göndermekten sorumlu olup olmadıklarını görmek için .htaccess yeniden yazma kurallarınızı kontrol etmek ve geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Türk Hosting bir web sitesi barındırma hizmeti sunar. Barındırma hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kişilerin ve personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuzdaki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment