Sistemimiz Yenilendi!

Ücretsiz SSL için CNAME kayıtları nasıl oluşturulur?

Ücretsiz SSL için CNAME kayıtları nasıl oluşturulur?

Türk Hosting’den ücretsiz bir SSL sertifikası almak için alan adınıza bazı DNS CNAME kayıtları kurmanız gerekir. Bu makalede bunun nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Videoları daha iyi mi beğendin? Bu makalenin alt kısmına bakın.

CNAME kayıtlarını nerede ayarlayabilirim?

CNAME kayıtları, alan adınızın DNS barındırma sağlayıcısıyla ayarlanmalıdır. Çoğu kişi Türk Hosting ad sunucularını ns1.turkhosting.name.trve ns2.turkhosting.name.tr, veya ad sunucularını kullanacak Bu, kayıtları bu alan adını barındıran barındırma hesabının kontrol paneline ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Kayıtlar “CNAME Kayıtları” bölümüne eklenebilir. Alan adınız farklı ad sunucuları kullanıyorsa, CNAME kayıtlarını o sağlayıcının ad sunucularına eklemeniz gerekir. Dolayısıyla, alan adınız Cloudflare ad sunucularını kullanıyorsa, CNAME kayıtlarını Cloudflare’de ayarlamanız gerekir.

Hangi değerleri eklemem gerekiyor?

Eklenecek DNS CNAME kayıtlarını istemci alanında bulabilirsiniz.
 1. Müşteri alanına giriş yapın .
 2. “Ücretsiz SSL Sertifikaları” bölümüne gidin.
 3. SSL kurmak istediğiniz alan adını tıklayın. Alan adınızı henüz listede göremiyorsanız bu sayfadan da ekleyebilirsiniz.
Bundan sonra ne olacağı, kullandığınız SSL sağlayıcısına bağlıdır. Let’s Encrypt kullanıyorsanız:
 1. SSL etki alanı ana sayfasında bir veya iki CNAME kaydı göreceksiniz: biri _acme-challenge .example.com için ve bazen bir tane _acme-challenge.www .example.com için, her birinin kendi Hedefi vardır. Bunlar, eklemeniz gereken kayıtlardır.
GoGetSSL kullanıyorsanız:
 1. SSL Sertifikası İste düğmesini tıklayın veya zaten orada bulunan Bekleyen sertifikayı tıklayın.
 2. Bu sayfada, hedefi ile biten bir CNAME kaydı göreceksiniz sectigo.com. Bu, eklemeniz gereken CNAME kaydıdır.
ZeroSSL kullanıyorsanız:
 1. SSL Sertifikası İste düğmesini tıklayın veya zaten orada bulunan Bekleyen sertifikayı tıklayın.
 2. Bu sayfada, hedefi ile biten bir CNAME kaydı göreceksiniz acmedns.turkhosting.name.tr. Bu, eklemeniz gereken CNAME kaydıdır.
Bu tarayıcı sekmesini açık tutmalısınız çünkü bu kayıtlara daha sonra ihtiyacınız olacak.

CNAME kayıtlarımı nerede yapılandırabilirim?

CNAME kayıtları, alan adınızın DNS barındırma sağlayıcısıyla ayarlanmalıdır. Çoğu kişi Türk Hosting ad sunucularını ns1.turkhosting.name.trve ns2.turkhosting.name.tr. Bu, kayıtları bu alan adını barındıran barındırma hesabının kontrol paneline ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Kayıtlar “CNAME Kayıtları” bölümüne eklenebilir. Türk Hosting ad sunucuları kullanıyorsanız, lütfen herhangi bir ad sunucusu değil ns1.turkhosting.name.tr ve kullandığınızdan emin olun . Ad sunucularının daha sonra rastgele hatalara neden olabilecek bilinen sorunları vardır.ns2.turkhosting.name.tr Cloudflare gibi üçüncü taraf ad sunucuları kullanıyorsanız, ad sunucusu sağlayıcınızın arabirimi aracılığıyla DNS kayıtlarını eklemeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için lütfen DNS sağlayıcınıza danışın. Özel CNAME kayıtları, kontrol paneli Cloudflare entegrasyonuyla çalışmaz. Cloudflare entegrasyonu, özel DNS kayıtlarını kırar, bu nedenle doğrulamayı kullanırken tamamlayamazsınız. Cloudflare entegrasyonunu devre dışı bırakmanız ve Cloudflare’ın ad sunucularını kullanmanız veya Cloudflare’ı hiç kullanmamanız gerekir.

CNAME kayıtlarını nasıl ayarlamalıyım?

Bu talimatlar, Türk Hosting kontrol panelindeki CNAME Kayıtları bölümü içindir. Başka ad sunucuları kullanıyorsanız, talimatlar farklı olabilir. Kontrol panelindeki CNAME Kayıtları bölümünde, istemci alanında gösterildiği gibi bir veya iki CNAME kaydı oluşturmanız gerekecektir. İstemci alanındaki CNAME kayıtlarının her biri için aşağıdakileri yapın:
 1. Kayıt Adı satırının değerini kopyalayın ve kontrol panelindeki Kayıt Adı alanına yapıştırın.
 2. Kontrol panelindeki Etki Alanları açılır menüsünden doğru etki alanı adını seçin.
 3. Hedef satırının değerini kopyalayın ve kontrol panelindeki Hedef alanına yapıştırın.
 4. Ekle düğmesini tıklayın.

Alt alan adlarını kullanma hakkında not

Kendi etki alanınızın bir alt etki alanına SSL eklemek istiyorsanız, istemci alanındaki bilgiler tamamen doğru değildir. İstemci alanı alt etki alanını seçmenizi söyleyecektir (ör . blog.example.com ) ancak kontrol paneli yalnızca temel etki alanını gösterir (ör . example.com ). Bunu düzeltin, alt etki alanını Kayıt Adı alanına ekleyebilirsiniz. Yani müşteri alanı Kayıt Adı _acme-challenge.wwwve etki alanı diyorsa, bunları kayıt adı ve etki alanı blog.example.comile de oluşturabilirsiniz ._acme-challenge.www.blogexample.com

CNAME kayıtlarını ekledim, sırada ne var?

Şimdilik, beklemeniz gerekecek. DNS değişikliklerinin geçerlilik kazanması 72 saati bulabilir. Müşteri alanını bir saat içinde tekrar kontrol edebilirsiniz. CNAME kayıtlarını doğru ayarlarsanız, Geçerli Hedef’in yanında Hazır yazmalıdır. Değilse, lütfen geri dönün ve CNAME kayıtlarınızı doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun. CNAME kayıtları Hazır olarak görünüyorsa, artık istemci alanındaki talimatlara devam edebilirsiniz.
 • Let’s Encrypt için, gerçek SSL sertifikası oluşturma sürecini başlatacak olan SSL Sertifikası İste’yi tıklayabilirsiniz.
 • GoGetSSL için sertifika otomatik olarak istenecektir.

SSL sertifikamı aldım, CNAME kayıtlarını silmeli miyim?

CNAME kayıtlarını silmekte her zaman özgürsünüz. CNAME kayıtlarının silinmesi, önceden verilmiş olan hiçbir SSL sertifikasını bozmaz. Let’s Encrypt kullanıyorsanız CNAME kaydını tutmanız önerilir. Bu sayede SSL sertifikanızı yenilemek için tekrar CNAME kaydı kurmanıza gerek kalmaz, bu da süreci oldukça hızlandırır. GoGetSSL kullanıyorsanız, CNAME kaydını silmelisiniz. GoGetSSL için her zaman farklı bir CNAME kaydı kurmanız gerekecek, bu nedenle onları eski bir sertifika için saklamanın bir anlamı yok.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment