Sistemimiz Yenilendi!

CPU limiti ne anlama geliyor?

Türk Hosting’nin uyguladığı sınırlardan biri CPU sınırıdır. Bu makale CPU limitinin ne anlama geldiğini ve onu nasıl kontrol edebileceğinizi açıklamaktadır.

CPU kullanımı ne anlama geliyor ve neden sınırlı?

Bunu okuduğunuz bilgisayarda (PC, dizüstü bilgisayar, tablet, telefon veya başka bir şey fark etmeksizin) bir işlemci var. Bu işlemci veya CPU, bilgisayarınızda çalışan tüm programlar için tüm hesaplamaları yapar. Bu programlar çok fazla işlemci gücü kullanırsa, bilgisayarınız yavaşlar ve muhtemelen kullanılamaz duruma gelir. Web sitenizi barındıran sunucuların da bir işlemcisi vardır (çoğunda birden fazla vardır). Bu işlemciler birçok görevi yerine getirir, ancak çoğu zaman web sitesi (PHP) kodunu çalıştıran programları çalıştırarak geçirirler. Ve kendi bilgisayarınızdaki işlemcide olduğu gibi, sunucuda çalışan programlar çok fazla işlemci gücü kullanırsa, sunucu kullanılamaz hale gelecek kadar yavaşlayacaktır. Web sitelerinin hızlı olmasını istiyoruz, bu nedenle içlerindeki işlemci aşırı yüklendiğinden sunucularımızın yavaşlamasını istemiyoruz. Bunun olmasını önlemek için, her barındırma hesabının kullanabileceği CPU gücü konusunda bir sınırı vardır. Bu sınıra ulaşılırsa, önce barındırma hesabı kısılacaktır. Ve yine de çok fazla CPU gücü kullanıyorsa, daha fazla CPU gücü kullanmasını önlemek (ve sunucunun daha fazla yavaşlamasını önlemek) için hesap 24 saat süreyle askıya alınır.

CPU kullanımı nasıl hesaplanır?

CPU kullanımının nasıl hesaplandığına ilişkin yöntem ve sınıra giren değerler çeşitli nedenlerle sınıflandırılır:
 • Hesaplamaları anlamak ve akıl yürütmek zor. CPU sınırlarını bilseniz bile, web sitenizi optimize etmek veya barındırma sağlayıcılarını karşılaştırmak için kullanamazsınız.
 • İnsanların sunucuları aşırı yüklememesini istiyoruz. CPU limiti, bunu sağlamamızın yollarından biridir, ancak bu, bir sona giden yoldur. Hile yapanların sınırları aşmaya çalışmasını ve haksız miktarda işlem gücü kullanmasını istemiyoruz ve kesin sayıları sağlamak onlara yardımcı olabilir.
Bununla birlikte, limit bir tür “CPU saniyesi” gibi çalışır. Bir program her çalıştırıldığında, belirli bir süre boyunca belirli bir CPU çekirdeği yüzdesini kullanır. Üç saniye boyunca yarım CPU çekirdeği kullanan beş isteğiniz varsa, bu 5 * 0,5 * 3 = 7,5 CPU saniyesidir. İstek sayısını artırırsanız, her isteğin tükettiği CPU gücü miktarını artırırsanız veya bu gücün tüketildiği süreyi artırırsanız, hesabınızın CPU saniye sayısı artar. Ortalama: %35 CPU İzni Her hesabın günlük CPU saniyesi için belirli bir sınırı vardır. Bir hesap bir gün içinde bundan daha fazla CPU saniyesi kullanırsa, 24 saat süreyle askıya alınır. Ek olarak, hesabınızın tek seferde ne kadar CPU gücü kullanabileceği konusunda bir sınır vardır. Bu, kısa bir trafik patlamasının sunucuları aşırı yüklemesini önlemek için yapılır. Bu sınıra kaç kez ulaştığınız da günlük CPU sınırına dahil edilebilir.

Ne kadar CPU gücü kullanabilirim

Bir hesabın kullanabileceği tam CPU gücü miktarı gizlidir. Bunun nedenleri ve bir benzetme, yukarıdaki “CPU kullanımı nasıl hesaplanır” bölümünde bulunabilir.

Kaç ziyaretçi alabilirim

Bir CPU limitinden çok sayıda ziyaretçiyi damıtmak imkansızdır. CPU sınırı, web sitenizin alabileceği ziyaretçi sayısını sınırlayabilir. Ancak, belirli bir CPU tahsisi içinde alabileceğiniz maksimum ziyaretçi sayısını belirtmenin bir yolu yoktur. Bunu etkileyen değişkenlerden bazıları şunlardır:
 • Ziyaretçi tarafından görüntülenen sayfa sayısı.
 • Tam olarak ziyaretçi tarafından görüntülenen sayfalar.
 • Sunucunun görüntülenen sayfalara hizmet etmesi için ihtiyaç duyduğu CPU gücü (ör. web sitesi yazılımı ve yapılandırması).
CPU kullanım grafiklerinizden ve web sitesi analizlerinizden ziyaretçi limitleri hakkında sonuçlar çıkarabilirsiniz. Ancak o zaman bile, web siteniz veya ziyaretçilerinizin davranışları değiştiği için farklı günlerde çok farklı kullanımlarınız olduğunu görebilirsiniz.

Kaç tane komut dosyası/eklenti yükleyebilirim

CPU sınırına göre yükleyebileceğiniz komut dosyası ve eklenti sayısında bir sınırlama yoktur . Genel olarak konuşursak: daha fazla komut dosyası ve eklenti, daha fazla kod anlamına gelir ve daha fazla kod, daha fazla CPU kullanımı anlamına gelir. Ancak, aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlıdır:
 • Web sitenize gelen trafik. Çok az trafiğe sahip olan veya hiç trafiği olmayan yoğun bir web sitesi sınır içinde kalabilir, ancak daha fazla sayfa görüntülendiğinde (ve bu sayfaları oluşturmak için daha fazla kod yürütüldüğünde) sınıra ulaşacaktır.
 • Yazılımın işlevi ve kalitesi. Bazı yazılımlar çalışmak için çok fazla CPU gücü kullanır, bazı yazılımlar çalışmak için çok az CPU gücü kullanır ve hatta bazı yazılımlar tüm CPU kullanımınızı azaltabilir (örneğin, önbelleğe alma eklentileri). İki hafif eklenti, bir büyük eklentiden çok daha az güç tüketebilir.

CPU kullanımını hangi yazılımın oluşturduğunu nasıl görebilirim?

Kısa cevap: muhtemelen yapamazsınız. CPU kullanımı yalnızca hesabın tamamı için izlenir. Kullanımın ne zaman gerçekleştiğini veya bu kullanımı hangi alan, web sitesi, yazılım, modül veya dosyanın oluşturduğunu daraltmaya yardımcı olacak ayrıntılı istatistikler yoktur. Premium barındırmadaki CPU kullanım ölçümleri daha ayrıntılıdır ve CPU kullanımını zamana ve sürece göre ayırır. Bu bilgiler, sunucu erişim günlüğü ile birlikte, yüksek CPU kullanımının olası nedenlerini daraltmak için kullanılabilir. Ancak bu ek ayrıntılar bile, hangi kullanımdan hangi kod parçasının sorumlu olduğunu size açıkça söyleyemez. CPU kullanım ölçümlerindeki ayrıntılar için iyi bir karşılaştırma, Windows Görev Yöneticisi’ni (veya bilgisayarınızda bulunan benzer bir programı) açmaktır. Görev Yöneticisi’nde, bilgisayarınızda çalışan programların bir listesini ve kullandıkları CPU gücü miktarını göreceksiniz. Ama programın CPU’yu neden kullandığını göremiyorsunuz. Örneğin, bir web tarayıcısının çok fazla CPU gücü kullandığını görürseniz, Görev Yöneticisi hangi sekmenin, web sitesinin veya komut dosyasının sorumlu olduğunu göremez. Benzer şekilde, bir web işleminin çok fazla CPU gücü kullandığını görebiliriz, ancak hangi etki alanının, web sitesinin veya komut dosyasının sorumlu olduğunu göremiyoruz. Nitelikli programcılar, profil oluşturucular, izleme, Uygulama Performansı İzleme (APM) ve diğer üçüncü taraf araçları gibi araçları kullanarak kodlarının içini inceleyebilir ve ne yaptığını görebilir. Ancak bu araçları kullanmak ve sonuçlarını yorumlamak karmaşıktır.

CPU kullanımımı nasıl azaltırım?

Hesap kullanımınızın ne kadar CPU kullandığını kontrol eden kabaca iki ana faktör vardır:
 • Kod karmaşıklığı: Daha fazla kod yürütüldükçe ve gerçekleştirmesi gereken karmaşık görevler arttıkça, daha fazla CPU gücü kullanılır.
 • Web sitesi trafiği: Web siteniz ne kadar çok ziyaret alırsa, sayfalarını oluşturmak için o kadar fazla PHP kodu çalıştırılması gerekir, bu da daha fazla CPU gücü kullanıldığı anlamına gelir.
Bunların her birinin kullanımınızı ne kadar etkilediğini tahmin etmek için hesabınızın Günlük Hits ve Giriş İşlemi kullanımına da bakmalısınız. Bu kullanımlar da yüksek mi? O zaman muhtemelen web sitesi trafiğinden kaynaklanıyor. Bu kullanımlar az mı? O zaman kod karmaşıklığı ana faktördür. Bu iki yönü göz önünde bulundurarak CPU kullanımınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.
 • Gereksiz komut dosyalarını ve eklentileri kaldırın. Yürütülmesi gereken daha az kod, daha az CPU kullanımına ihtiyacınız olacaktır.
 • Web sitenizde önbelleğe almayı kullanın. Web sitenizdeki verileri önbelleğe alma, diğer isteklerin sonuçlarını yeniden kullanarak kod yürütülmesini azaltabilir.
 • Komut dosyalarını ve web sitesini diğer hesaplara bölme. Aynı hesapta birden fazla alan adınız varsa, sunucu yükünü dağıtmak için bu alan adlarını ayrı hesaplara taşıyabilirsiniz.

CPU tahsisimi nasıl artırabilirim?

Ücretsiz barındırmada CPU tahsisi istek üzerine artırılamaz. Tüm hesaplara eşit davranırız ve insanlara istedikleri için haksız menfaat sağlamayız. Buradaki önerileri uyguladıktan sonra CPU kullanımınız hala çok yüksekse (veya ipuçlarını web sitenize uygulamakta sorun yaşıyorsanız), lütfen hesabınızı premium hosting’e yükseltmeyi düşünün . Premium hosting ile CPU kullanım limitleri ücretsiz hostinge göre çok daha yüksektir, bu nedenle web siteniz büyümeye devam edebilir. Buna ücretsiz SSL sertifikaları, Cloudflare RailGun ve ödüllü bir bulut barındırma platformu gibi premium barındırmanın diğer harika özelliklerini ekleyin ve web sitenizin hızlı ve güvenilir kalacağından emin olabilirsiniz.

Web sitemin trafiği yok, neden askıya alındı?

Web sitenizde Cloudflare kullanıyor musunuz? Öyleyse, Cloudflare’nin web sitesindeki Analitikler sekmesini kontrol etmelisiniz. İnsanlar “trafiği olmadığını” ve Cloudflare kullandıklarını söylediğinde, çok fazla CPU kullanımına neden olan bir bot trafiği dalgası almış olabilirler. Cloudflare’in Analytics sistemi bu trafiği göstermelidir. Google Analytics gibi web sitesi analiz sistemleri muhtemelen bu trafiği göstermez, bu nedenle esas olarak Cloudflare’nin analizlerine bakmalısınız. Bunun nedeni, Cloudflare bir güvenlik sistemi uygularken, mükemmel olmaması ve tüm botlara erişimi engellememesidir ( kendi sistemimizin aksine ). Cloudflare kullanıyorsanız ve bu tür bot trafiğini acilen engellemeniz gerekiyorsa, bu trafiği tamamen durduracak olan “Saldırı altındayım” modunu etkinleştirebilirsiniz.

Web sitemi kuruyordum, neden askıya alındı?

CPU kullanımının hem trafikten hem de kod karmaşıklığından kaynaklandığını unutmayın. Komut dosyaları yüklemek, içerik almak ve eklentileri ve temaları yüklemek gibi bir web sitesi oluşturmak, gerçekleştirmek için oldukça fazla işlem gücü gerektiren karmaşık görevlerdir. Bunun gibi birçok değişiklik yapıyorsanız, kolayca çok fazla CPU kullanımı oluşturabilirsiniz. Bunu aşmanın bir yolu, testlerinizin bir kısmını kendi bilgisayarınızda yapmaktır. XAMPP veya WampServer gibi yazılımları çalıştırarak, web sitenizi kendi bilgisayarınızda da çalıştırabilir ve orada her şeyi deneyebilir ve test edebilirsiniz. Kurulumunuzdan memnun kaldığınızda, bunu barındırma hesabınızda taşıyabilir veya çoğaltabilirsiniz.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment