Sistemimiz Yenilendi!

Dosyalarım yükledikten sonra neden siliniyor?

Dosyalarım yükledikten sonra neden siliniyor?

Bazen bir dosya yüklediğinizde yükleme tamamlanır ancak dosya hemen ardından silinir. Bu genellikle aşağıdaki sorunlardan birinden kaynaklanır:

Dosya bir htdocs klasöründe değil

htdocsTüm web sitesi dosyaları, ana klasöre veya etki alanına özel htdocsklasöre (örneğin example.com/htdocs) yüklenmelidir . Hesabınızdaki diğer dizinlere dosya yükleyemezsiniz. Başka bir yerde dosya oluşturmaya veya yüklemeye çalışırsanız, bunlar otomatik olarak silinecektir.

Dosya türüne izin verilmiyor

.exeGibi ve dosyalar gibi belirli dosya türleri, .pdfgüvenlik ve adil kullanım sınırlamaları nedeniyle Türk Hosting’de engellenir. Normal web sitesi dosyalarına izin verilir, ancak diğer dosyalar engellenebilir. Web sitenize bir video indirmek veya yerleştirmek için bir şey önermek istiyorsanız, bunun yerine lütfen özel bir dosya paylaşım hizmeti veya video akış hizmeti kullanın.

Dosya kötü amaçlı yazılım içeriyor

Yüklenen dosyalar, kötü amaçlı yazılımlara karşı otomatik olarak taranır. Bir dosyada kötü amaçlı yazılım tespit edilirse, web sitenize ve ziyaretçilerinize zarar vermemek için otomatik olarak silinir.

Dosya, dosya boyutu sınırını aşıyor

Türk Hosting web sunucularının tüm dosyalar için boyut sınırları vardır. Dosya boyutu sınırı aşarsa, dosya otomatik olarak silinir. Boyut sınırları:
  • HTML ve PHP dosyaları 1 MB ile sınırlıdır.
  • .htaccess dosyaları 10 kB ile sınırlıdır.
  • Diğer tüm dosyalar 10 MB ile sınırlıdır.
Lütfen bunun sadece bir PHP yükleme limiti değil, bir dosya boyutu limiti olduğunu unutmayın. Bu dosyayı hesabınıza nasıl almaya çalıştığınıza bakılmaksızın, hesabınızdaki tüm dosyalar bu sınıra tabidir.

HTML ve PHP dosyaları nasıl küçültülür

PHP/HTML dosyanızın içeriğine bağlı olarak, aşağıdaki yollardan biriyle dosya boyutunu küçültebilirsiniz:
  • Dosyada çok miktarda CSS ve Javascript kodunuz varsa, bu kodu ayrı dosyalara taşımayı ve bunları aynı sayfadan bağlamayı düşünün. Bu aynı zamanda web sitenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır, çünkü ayrı CSS ve Javascript dosyaları daha etkili bir şekilde önbelleğe alınabilir.
  • HTML sayfası ziyaretçilere gösterilecek çok fazla veri içeriyorsa, bu verileri ayrı metin dosyalarına veya PHP’den sorgulanabilecek bir MySQL veya SQLite veritabanına taşıyabilirsiniz.
  • Dosya çok fazla PHP kodu içeriyorsa, bu kodun bir kısmını ayrı dosyalara taşıyabilir ve kodu tek bir işlemde birleştirmek için PHP includeveya yönergeleri kullanabilirsiniz. requireBu aynı zamanda kodu birden çok sayfada yeniden kullanmayı kolaylaştırır ve genellikle okumayı ve anlamayı kolaylaştırır.
  • Dosya çok fazla HTML kodu içeriyorsa , üstbilgiler ve altbilgiler gibi birden çok HTML dosyasını tek bir sayfada birleştirmek için PHP includeveya yönergeleri de kullanabilirsiniz . requireAncak, çok büyük bir HTML sayfasına sahip olmanın, insanlar için yüklenmesi çok yavaş olabileceği ve (mobil) kullanıcılar için kötü olan çok fazla bant genişliği kullanabileceği anlamına geldiğini unutmayın. Bu nedenle, içeriği birden çok belirli sayfaya yaymak için web sitenizi yeniden yapılandırmayı da düşünebilirsiniz.

Diğer dosyalar nasıl küçültülür

Metin dosyaları için, metni ayrı dosyalara bölmeyi ve dosyaları ayrı olarak sunmayı veya istek üzerine PHP ile birleştirmeyi düşünün. Medya dosyaları için farklı kodlama (örneğin MP3 ve WAV ses) seçebilir veya dosya boyutunu küçültmek için daha güçlü sıkıştırma uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, özel bir fotoğraf/müzik/video/vb. kullanabilirsiniz. İçeriği paylaşmak ve web sitenizden bu hizmetlere bağlantı vermek için barındırma hizmeti.

.htaccess dosyaları nasıl küçültülür

Büyük bir .htaccess dosyası, web sitenizi ve başkalarının web sitelerini yavaşlatabilecek sunucu performansını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden genel olarak büyük .htaccess dosyalarını kullanmaktan kaçınılmalıdır. Aşağıda, büyük .htaccess dosyaları için birkaç yaygın kullanım durumu ve bunların etrafından dolaşmanın yolları verilmiştir.

Kötü botların web sitenize erişmesini engellemek istiyorsunuz

Kötü botları engellemenin yaygın bir yolu, istemci tarafından gönderilen belirli Kullanıcı Aracısı bilgilerine erişimi filtrelemek ve engellemektir. Bu tür .htaccess kuralları genellikle sınırlı kullanıma sahiptir ve çeşitli nedenlerle kaldırılmalıdır:
  • Kullanıcı aracıları istemci tarafından serbestçe yapılandırılabilir ve birçok kötü bot, yaygın işletim sistemlerinde bu tür filtreler tarafından yakalanamayan popüler tarayıcılar gibi davranır.
  • Ücretsiz barındırma zaten bir kullanıcı aracısı filtresinden daha etkili çalışan botları dışarıda tutmak için bir güvenlik sistemi ile birlikte gelir.
Böylece bu satırları güvenle kaldırabilir ve web sitenizin zaten daha etkili yollarla korunduğunu bilebilirsiniz.

Belirli ülkelere erişimi kısıtlamak istiyorsunuz

Web sitenize erişimi belirli ülkelerle (belirli bölgeleri kara listeye alma veya beyaz listeye alma) kısıtlamak istiyorsanız, bu yöntemlerden biri yalnızca belirli aralıklardaki IP adreslerine erişime izin vermek veya erişimi engellemektir. IP kara listeye/beyaz listeye almayı, IP adreslerini de filtreleyebileceğiniz PHP koduna taşıyarak bununla başa çıkabilirsiniz. Ancak ülke kısıtlamaları için IP aralıklarının kullanılmasının doğası gereği kusurlu bir yöntem olduğuna dikkat edilmelidir. IP aralıkları, daha sonra bu IP adreslerini istedikleri yerde veya hatta aynı anda birden fazla yerde kullanabilecek ağ operatörlerine atanır. Hangi IP adresi aralıklarının hangi ülkeye ait olduğunu gösteren kesin bir listeye sahip olmak imkansızdır. PHP’den, belirli IP adresleri hakkında daha doğru konum bilgisi almak için bir GeoIP hizmeti de kullanabilirsiniz. Ve son olarak, PHP kodunuzdan, insanların engellendiklerinde göreceklerini özelleştirmek çok daha kolaydır. Bir .htaccess dosyasıyla yalnızca genel bir “403 Yasak” sayfası görürler.

Karmaşık bir yeniden yazma kurallarınız var

Kendi yazılımınızı yazdıysanız, belirli sayfalara belirli URL’ler göndermek için çok sayıda yeniden yazma kuralınız olabilir. Bu, uygulamanızda yönlendirmeyi ele almanın kabul edilebilir bir yoludur, ancak uygulamanız büyüdükçe çok büyük .htaccess dosyalarına yol açabilir. Çoğu çerçeve ve CMS, yönlendirmeyi PHP içinden işler. Böylece tüm sayfa istekleri, index.phpPHP kodunun istenen URL için hangi kodun yürütüleceğini seçtiği tek bir dosyaya yönlendirilir.
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment