Sistemimiz Yenilendi!

FTP ile dosya nasıl yüklenir

FTP ile dosya nasıl yüklenir

 
Dosyaları karşıya yüklemenin en iyi ve en güvenilir yolu FTP kullanmaktır. FTP ile dosya yüklemek için şunları yapmanız gerekir:
 • FTP kullanıcı adınız
 • FTP şifreniz
 • FTP ana bilgisayar adı
 • FTP istemcisi
FTP kullanıcı adınızı, parolanızı ve ana bilgisayar adınızı, FTP Ayrıntıları bölümünün altındaki istemci alanında bulabilirsiniz. FTP şifresi, barındırma hesabı ve kontrol paneli şifrenizle aynıdır ve istemci alanı şifresinden farklıdır. Videoları metin kılavuzlarından daha çok seviyorsanız, bu öğreticinin altında bir tane bulabilirsiniz. Bu kılavuz için FileZilla FTP istemcisi kullanılır. FileZilla, çoğu yaygın işletim sistemi için kullanılabilen popüler bir ücretsiz FTP istemcisidir. Ancak diğer FTP istemcilerinin çoğu da kullanılabilir.

Bağlantıyı Ayarlama

 1. FileZilla’yı açın
 2. Dosyayı Aç > Site Yöneticisi
 3. Yeni Site’yi tıklayın
 4. Ana Bilgisayar’da FTP sunucusunun adını yazın:ftpupload.net
 5. Oturum açma türü açılır menüsünden Normal’i seçin
 6. Kullanıcı alanına kullanıcı adınızı yazın (örn. hkkrg_30534218)
 7. Parola alanına parolanızı yazın
 8. Tamam’ı tıklayın
Şimdi bağlantı bilgilerinizi FileZilla’ya kaydettiniz. İsterseniz, Site Yöneticisini tekrar açabilir ve Yeni Site adını, siz.example.com gibi anlamlı bir şeyle değiştirmek için Giriş Seç altındaki Yeni Site’ye tıklayabilirsiniz . Bu ayar, hesabı daha kolay tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Dosyaları Aktarma

 1. FileZilla’yı açın
 2. Dosyayı Aç > Site Yöneticisi
 3. Giriş Seç altında bağlanmak istediğiniz siteye tıklayın
 4. Bağlan’ı tıklayın
Artık FTP hesabınıza bağlanmalı ve sağda ve solda dosyalarınızı görmelisiniz, bunlar bilgisayarınızdaki dosyalardır. Bu iki görünümü kullanarak soldan yüklemek istediğiniz dosyaları seçip sağa doğru sürükleyip, indirmek istediğiniz dosyalar için ise tam tersini yaparak sürükle bırak yöntemiyle upload ve download yapabilirsiniz. Hesabınızda alt alanlar veya alanlar gibi birden fazla site varsa, her zaman bu alt alanlar veya alanlar için uygun konuma yüklemeniz gerektiğini unutmayın (örn. /example.com/htdocs veya /example.turkhosting.name.tr/htdocs)

Dosyaları Kaldırma

 1. Kaldırmak istediğiniz dosyalara/dizinlere sağ tıklayın
 2. Sil’i seçin

Dosya/Dizin İzinlerini Değiştirme

 1. Dosyaya/dizine sağ tıklayın
 2. Dosya İzinlerini Seçin…
 3. Onay kutularını kullanarak yeni izinlerinizi ayarlayın
 4. Tamam’ı tıklayın
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuzdaki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment