Sistemimiz Yenilendi!

Google Arama Konsolu Kullanımı

Google Arama Konsolu, web sitenizin Google tarafından nasıl tarandığını öğrenmenize ve Google’ın web sitenizi nasıl dizine eklediğine ilişkin ayarları değiştirmenize yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. Bu bilgileri görüntülemek için Google Search Console’a kaydolmanız ve web sitenizi buna eklemeniz gerekir.

Bir URL öneki özelliğinin mi yoksa Etki Alanı mülkünün mü kullanılacağı

Google Search Console’da web sitesi eklemenin iki yolu vardır: Bir URL öneki mülkü veya Etki Alanı mülkü kullanabilirsiniz. Etki alanı özelliği en güçlüsüdür. Ancak, alan adınızı Alan mülkü olarak doğrulamak için alan adınızda bir TXT kaydı oluşturmanız gerekir. Bu, InfinityFree’nin ad sunucularında mümkün değildir. Etki alanınızda üçüncü taraf ad sunucuları kullanıyorsanız (Cloudflare gibi), bu seçeneği kullanabilirsiniz. InfinityFree ad sunucularını kullanıyorsanız, bunun yerine bir URL özelliği kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca herhangi bir (alt) etki alanında ve herhangi bir ad sunucusunda yapılabilecek bir web sitesi doğrulaması gerektirir.

Web sitenizin temel URL’sinin tutarlı olduğundan emin olun

Bir alan adınız varsa example.comve alan adınızda SSL kuruluysa, aşağıdaki URL’lerin tümü aynı içeriği sunar: Google Search Console’da doğru istatistikleri elde etmek (ve genellikle sitenizin SEO’sunu iyileştirmek) için, yukarıdaki tüm URL’leri tek bir URL’ye (HTTPS olsun veya olmasın ve www ile veya www olmadan) yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. Bunu yapmanın birden fazla yolu vardır. Web sitenizin bir Web Sitesi URL’si seçeneği varsa, bu önce doğru URL’ye yapılandırılmalıdır. Bu, yönlendirmeleri de düzeltebilir. Yönlendirmeleri zorlamak için .htaccess kurallarını da kullanabilirsiniz. Web’de arama yaparak örnek .htaccess parçacıkları bulabilirsiniz.

Web sitenizi Google Arama Konsoluna ekleme

Web sitenizi bir URL öneki özelliği olarak eklemek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:
  1. Google Arama Konsoluna gidin ve Google hesabınızla oturum açın.
  2. “Özellik ekle”yi tıklayın ve “URL öneki” türünü seçin.
  3. http://veya https://ve isteğe bağlı olarak wwwalt etki alanı dahil olmak üzere web sitesi temel URL’sini girin .
  4. Doğrulama yöntemi HTML dosyasını seçin.
  5. HTML Dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  6. Barındırma hesabınıza bağlı bir dosya yöneticisi veya FTP istemcisi açın ve web sitesi klasörünüze gidin.
  7. İndirdiğiniz HTML dosyasını htdocs klasörüne yükleyin.
  8. Doğrulamayı tamamlamak için “Doğrula” düğmesine tıklayın.
Alan adınızı doğrulamak için yapmanız gereken tek şey bu!
blank
Written by

Leave a comment