Sistemimiz Yenilendi!

Http hatası 500

Web sitenize erişmeye çalışırken, “500” durum kodunu döndüren bir sayfa görebilirsiniz. Google Chrome’da hata kodunu içeren bir sayfa göreceksiniz HTTP ERROR 500. Bu hataya neden olabilecek genellikle iki neden vardır:
  • PHP kodu çöktü.
  • .htaccess dosyası geçersiz kurallar içeriyor.
Burada hata ayıklamayı ve düzeltmeyi deneyebileceğiniz bazı şeyler var.

Kilitlenen PHP kodunu düzeltme

Bir HTTP ERROR 500, size PHP kodunun çöktüğünü söyler, ancak neden düştüğüne dair hiçbir bilgi vermez.

Gerçek hata mesajını alma

Bunu düzeltmeye yardımcı olmak için önce web sitenizde hata mesajlarını etkinleştirmek isteyeceksiniz. PHP hata mesajlarını kontrol panelinden etkinleştirebilirsiniz:
  1. Kontrol panelinize giriş yapın.
  2. PHP Yapılandırmasını Değiştir’e gidin.
  3. Hata ayıklamaya çalıştığınız alan adını seçin ve PHP Yönergelerini Değiştir’e tıklayın.
  4. “Hataları Görüntüle”yi “Açık” olarak ayarlayın ve kaydetmek için PHP Yönergelerini Değiştir’e tıklayın.
Sayfayı yenilerseniz, umarım bir hata mesajı görürsünüz. Bir hata mesajı görmüyorsanız, bu muhtemelen komut dosyanızın PHP’den gelen hata mesajlarını bastırmasından veya yakalamasından kaynaklanmaktadır. Denenecek ilk şey, yazılımınızın bir hata ayıklama modu seçeneği, günlük dosyası veya hata mesajını almak için kullanılabilecek başka bir ayarı olup olmadığını görmektir. Örneğin, WordPress’in WP_DEBUGgerçek hata mesajını göstermek için kullanılabilecek bir ayarı vardır. Bu seçenek hakkında daha fazla bilgiyi WordPress bilgi tabanından öğrenebilirsiniz: https://wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/ Yazılımınızın PHP hatalarını görmenin herhangi bir yolu yoksa, hata mesajı gizlemenin uygulamaya sabit kodlanmış olması muhtemeldir. PHP kodunu kontrol ederseniz, muhtemelen aşağıdaki gibi satırlar göreceksiniz:
ini_set('display_errors', 0);
ini_set('display_startup_errors', 0);
error_reporting(0);
Bunun gibi satırları yorumlamak PHP hata mesajlarını etkinleştirmelidir. Bu hala herhangi bir hata mesajı görmenize izin vermiyorsa, lütfen yardım için komut dosyası geliştiricileriyle iletişime geçin.

Gerçek hatayı düzeltme

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız ve gerçek bir hata mesajı aldıysanız, sonraki adım onu ​​düzeltmektir. Ne yazık ki, bu tür hataları düzeltmek için izlenecek standart bir süreç yoktur. Başlamak için iyi bir yer, hatanın oluştuğu dosyanın yoluna iyi bir göz atmak olacaktır. Belirli bir eklentiye veya temaya mı atıfta bulunuyor? Öyleyse, o eklentiyi veya temayı devre dışı bırakmayı deneyebilir ve bunun hatayı kaldırıp kaldırmadığını görebilirsiniz. Eklentiyi, komut dosyasını veya temayı yeniden yüklemek veya yükseltmek de yardımcı olabilir. Başka bir iyi adım, bu hata mesajını oluşturan komut dosyası, eklenti veya tema ile birlikte hata mesajınızı web’de aramaktır. Belki aynı hatayı alan ve zaten bir çözüm bulup tarif eden başka insanlar da vardır.

Geçersiz .htaccess kurallarını düzeltme

.htaccess dosyanızda bir hata varsa, bu da HTTP ERROR 500’e neden olabilir. Ne yazık ki, bu durumda gerçek bir hata mesajı almanın bir yolu yoktur. Ancak, .htaccess dosyanızı kaldırabilir veya yeniden adlandırabilir ( .htaccess.backupörneğin olarak) ve sayfayı yenileyebilirsiniz. Artık HTTP ERROR 500’ü görmüyorsanız, bu muhtemelen .htaccess dosyasında bir hata olduğu anlamına gelir. Bunu düzeltmenin en basit yolu, yazılımınızın .htaccess dosyasının yeni bir kopyasını indirmek ve mevcut .htaccess dosyanızı değiştirmek için kullanmaktır. Bunu yapmak, umarım kırık çizgileri kaldırır. Bu bir seçenek değilse, .htaccess dosyanızı geri yükleyebilir ve soruna hangi satır veya satırların neden olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmanın oldukça etkili bir yolu “ikili arama” yapmaktır. Bu, önce .htaccess dosyasındaki satırların yaklaşık yarısını yorumladığınız ve hala hatayı alıp almadığınızı kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Örneğin, alt yarıya yorum yaparsanız ve web siteniz çalışır, ancak üst yarıya yorum yaparsanız (ve alt yarıya yorum yazmazsanız) ve web siteniz bozulursa, kodun alt yarısında bozuk satırın olduğunu bilirsiniz. Ardından, hatayı daha da daraltmak için kodun dörtte birini veya bozuk yarının yarısını yorumlayarak bunu tekrarlayabilirsiniz. Küçük bir bloğa veya hatta tek bir kod satırına daraltana kadar bu adımları tekrarlayabilirsiniz. Türk Hosting bir web sitesi barındırma hizmeti sunar. Barındırma hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kişilerin ve personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuzdaki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment