Sistemimiz Yenilendi!

Tüm trafik HTTPS’ye nasıl zorlanır?

Tüm trafik HTTPS’ye nasıl zorlanır?

Web siteniz için SSL’yi etkinleştirdikten sonra, muhtemelen web sitenizdeki tüm trafiği sitenizin https sürümüne yönlendirmek isteyeceksiniz. Bunu yapmanın birden fazla yolu var. Sık kullanılan bazı yolları karşılaştıralım.

Komut dosyası yapılandırmasını kullanma

Bazı komut dosyaları (WordPress dahil), web sitenizin URL’sini belirlemenize olanak tanıyan bir ayara sahiptir. Bu URL’yi http://example.com’dan https://example.com’a değiştirdiğinizde , komut dosyası muhtemelen ziyaretçileri sitenizin https sürümüne yönlendirecektir. Komut dosyanız insanları yönlendirmese bile, sayfanızdaki bağlantılarla ilgili diğer sorunları önleyeceğinden komut dosyanızın URL için bir ayarının olup olmadığını kontrol etmeniz şiddetle önerilir.

.htaccess’i kullanma

Muhtemelen trafiği https’ye zorlamanın en yaygın yolu, istekleri .htaccess kullanarak yeniden yönlendirmektir. .htaccess, daha karmaşık işlevleri desteklemek için web sunucusuna iletilen ek ayarları içeren, basitçe ‘.htaccess’ olarak adlandırılan basit bir metin dosyasıdır. Başkaları tarafından oluşturulmuş bir komut dosyası kullanıyorsanız (WordPress gibi CMS dahil), muhtemelen web sitenizin htdocs klasöründe zaten bir .htaccess dosyası bulabilirsiniz. Henüz bir .htaccess dosyanız yoksa, Dosya Yöneticisini kullanarak .htaccess dosya adıyla bir dosya oluşturabilirsiniz. Dosya Yöneticisinin kullanılması önerilir, bazı sistemler (özellikle Windows) .htaccess dosyalarıyla iyi çalışmaz. .htaccess dosyanızı bulduktan veya oluşturduktan sonra, Dosya Yöneticisi’nde veya herhangi bir metin düzenleyiciyi (Not Defteri gibi) kullanarak düzenleyebilirsiniz. Dosyaya aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{HTTP:CF-Visitor} !{"scheme":"https"}
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Cloudflare ayarlarını kullanma

Web sitenizde Cloudflare kullanıyorsanız, Cloudflare’ın HTTPS’yi sizin için uygulamasına izin verebilirsiniz. Cloudflare’nin web sitesine giriş yapın, alan adınız için Crypto ayarlarına gidin ve “Her zaman HTTPS kullan” seçeneğini etkinleştirin.

HTTPS’yi zorlamaya ilişkin son notlar

Bu ayarlardan herhangi birini uyguladıktan sonra web siteniz artık çalışmıyorsa, kontrol etmeniz gereken birkaç yaygın sorun vardır. Web siteniz hiç içerik göstermiyorsa veya 500 – Dahili Sunucu Hatası gösteriyorsa ve .htaccess yöntemini kullanıyorsanız, .htaccess dosyanızda bir hata var demektir. Lütfen içeriği tam olarak yukarıda gösterildiği gibi kopyaladığınızdan emin olun. Doğru olduğundan eminseniz forumdan yardım almayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, .htaccess dosyanızın içeriğini mesaja eklediğinizden emin olun. Web siteniz içerik gösteriyor ancak stiller, komut dosyaları veya resimler eksikse, bu dosyalar muhtemelen https:// url’leri yerine http:// url’leriyle bağlantılıdır. Çoğu tarayıcı, güvenlik nedenleriyle https:// sayfalarındaki http:// içeriğine yönelik istekleri engeller. Sayfada yalnızca https:// url’lerinin kullanıldığından emin olmak için komut dosyası ayarlarınızı (varsa) kontrol edin veya sayfalarınızı güncelleyin.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment