Sistemimiz Yenilendi!

IO sınırı ne anlama geliyor?

Türk Hosting tarafından uygulanan sınırlardan biri “IO sınırı”dır. Bu makale, bu sınırın ne anlama geldiğini, genellikle neye neden olduğunu ve ona ulaşmayı önlemek için neler yapabileceğinizi açıklamaktadır.

IO kullanımı ne anlama geliyor?

IO kullanımı, sitenizdeki PHP kodunun barındırma depolama alanıyla ne kadar etkileşime girdiğini ölçer. Genellikle saniyede MB olarak ölçülür. Web siteniz, örneğin yerleşik bir yükleyici (WordPress’teki medya yöneticisi gibi) kullanarak web sitenize dosya yüklerken veya sitenizin yerleşik işlevselliğini kullanarak eklentiler veya temalar yüklerken IO kullanımı üretir. IO metriği, PHP’den üretilmeyen kullanımı saymaz. Buna FTP veya dosya yöneticisi üzerinden dosya yükleme ve indirme, sitenizdeki web sayfalarına erişme veya siteden dosya indirme veya Softaculous aracılığıyla komut dosyalarını yönetme dahildir.

IO kullanımı nasıl sayılır?

IO sınırı, IO “hatalarına” dayalıdır. Bu, IO kullanımı için bir temel sınır belirlediğimiz anlamına gelir. Eğer vurursanız, web siteniz kısılır ancak askıya alınmaz. Bu ilk sınıra ulaştığınızda, hesabınız için “hata” olarak sayılır. Bir gün içinde belirli sayıda hataya ulaştığınızda hesabınız 24 saat süreyle askıya alınır.

Ne kadar IO bant genişliği kullanabilirim

Tahsis edilen tam depolama bant genişliği ve bir gün içinde sahip olabileceğiniz maksimum hata sayısı gizlidir. Ancak limite ne kadar yakın olduğunuzu kontrol panelinizdeki Hesap İstatistikleri sayfasındaki grafikten görebilirsiniz.

Yüksek IO kullanımına neyin sebep olduğunu nasıl görebilirim?

IO limiti, diğer tüm limitlerde olduğu gibi, hesabın tamamı için yalnızca tek bir sayaç olarak izlenir. Bu nedenle, GÇ kullanımını belirli komut dosyalarına, sayfalara veya eylemlere güvenilir bir şekilde sabitlemenin bir yolu yoktur. Premium barındırma , kullanımınızın en yüksek olduğu anda neler olduğunu görebilmeniz için saat başına ayrılan ve anlık görüntüleri içeren daha ayrıntılı istatistiklerle birlikte gelir. Ancak bu ölçümler bile size gümüş tepside yanıt vermez. Pratikte, hangi konfigürasyonun yüksek IO kullanımına neden olduğunu ve hangilerinin yapmadığını anlamak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekecek.

Yüksek IO kullanımına ne sebep olur?

IO limiti, Türk Hosting’de var olan en soyut limitlerden biridir. Bu nedenle, bir sitenin neden IO sınırına ulaştığını anlamak veya nedenini anlamak her zaman kolay değildir. Yedekleme ve İçe Aktarma eklentileri, ana işlevleri büyük arşivleri ve birçok dosyayı taşımayı içerdiğinden, yüksek IO kullanımına neden olma eğilimindedir. Sitenizde böyle bir işlev veya eklenti varsa, lütfen devre dışı bırakın.

IO kullanımını azaltmak için ne yapabilirim

Yedekleme eklentileriniz veya İçe Aktarma sistemleriniz varsa, lütfen bunları devre dışı bırakın. Bu tür komut dosyalarının yüksek IO kullanımına neden olduğu bilinmektedir. Depolama alanından çok fazla okuma ve yazma yapabilen başka komut dosyaları varsa, lütfen bunları da devre dışı bırakmayı deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın. Böyle bir şeye sahip değilseniz, başkalarının da tahminde bulunmasına yardımcı olması için durumunuzu topluluk forumuna da gönderebilirsiniz. Bunu yaparsanız, insanların size etkili bir şekilde yardımcı olabilmesi için lütfen hesabınızda nelerin çalıştığını ayrıntılı olarak açıklayın.

Nasıl daha fazla IO gücü elde edebilirim

IO kullanımınızı optimize etmekte sorun yaşıyorsanız veya yalnızca daha fazla IO bant genişliği istiyorsanız, premium barındırma , ücretsiz barındırmadan çok daha yüksek IO güç tahsisleriyle birlikte gelir. Premium hostingde hesabınız sadece çok fazla kullandığınız zamanlarda kısılır, limite sık sık basarsanız otomatik olarak askıya alınmaz.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment