Sistemimiz Yenilendi!

MySQL aşırı yüklemesi ne anlama geliyor?

Türk Hosting’nin uyguladığı sınırlardan biri, MySQL veritabanı sunucusunu ne kadar strese sokabileceğinizdir. Bu makale MySQL’in aşırı yüklenmesinin ne anlama geldiğini ve onu nasıl kontrol edebileceğinizi açıklamaktadır.

MySQL’i aşırı yüklemek ne anlama geliyor?

Çoğu dinamik web sitesi, gönderiler, yorumlar, ürünler, hesaplar vb. gibi dinamik verileri depolamak için bir veritabanı kullanır. Bu veriler veritabanı sunucularında saklanır. Web siteniz daha sonra veritabanında depolanan verileri görmek ve değiştirmek için veritabanıyla etkileşime girebilir. Veritabanı sunucusunun, içinden girdiğiniz verileri sağlamak ve değiştirmek için çalışması gerekir. Çoğu dinamik web sitesi, istenen her sayfa için birçok sorgu yürütmek zorundadır, bu nedenle bir veritabanı sunucusunun hızlı olması çok önemlidir, yoksa web sitenizi çok yavaşlatır. Türk Hosting, veritabanı sunucularında sunucu yükünü düşük tutmak (ve onu kullanan web sitelerini zippy) tutmak için, sunucudaki yükü sık sık kontrol eder. Veritabanı sunucu yükünün çok fazla olduğu ve bunu kullanan web sitelerinin performansının düştüğü tespit edilirse, otomatik bir sistem devreye girer. Sistem daha sonra veritabanı sunucusundaki hangi kullanıcıların en fazla veritabanı sunucusu gücünü kullandığını kontrol edecektir. Sistem daha sonra veritabanı sunucusu için en yüksek strese neden olan hesapları askıya alacak ve 24 saat boyunca kapatılacaktır. Bu sistem, veritabanı yükünün düşük kalmasını sağlar, böylece veritabanını kullanan web siteleri hızlı olur.

Web sitem veritabanı sunucusunu nasıl aşırı yükleyebilir?

Uygulamanızdan yüksek veritabanı yüküne neden olabilecek birçok farklı faktör vardır. Birkaç yaygın sorun şunlardır:
  • Web siteniz çok sayıda isabet aldı, bu da veritabanına çok sayıda bağlantının açılmasına ve çok sayıda veritabanı sorgusunun yürütülmesine neden oldu.
  • Web sitenizin kodu, her istek için çok sayıda veritabanı sorgusu yürütür.
  • Yürüttüğünüz bazı veritabanı sorgularının yürütülmesi çok fazla işlem gücü gerektirir. Çok fazla veri işleyen, karmaşık alt sorgulara ve birleşimlere sahip olan veya dizinleri düzgün kullanmayan sorgular, bir veritabanına çok fazla yük bindirebilir.

Veritabanı yükümü nasıl azaltabilirim?

Mevcut yazılımı kullanıyorsanız ve veritabanı sorgularını kendiniz yazmıyorsanız, veritabanı kullanımınızı azaltmanıza (ve bu süreçte web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamanıza) yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:
  • Gereksiz eklentileri ve komut dosyalarını web sitenizden kaldırın. Çoğu eklenti ve eklenti kendi sorgularını yürütür, bu nedenle ne kadar az yazılımınız varsa, o kadar az veritabanı sorgusu yürütülür.
  • Web sitenize önbelleğe almayı yükleyin, böylece her istek için yaygın olarak kullanılan verilerin alınması gerekmez.
MySQL sorgularını kendiniz yazdıysanız, bunları optimize etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:
  • İstek başına yalnızca bir veritabanı bağlantısı oluşturduğunuzdan emin olun ve bunu tüm sorgular için kullanın. Tek bir veritabanı bağlantısını yeniden kullanmak, her sorgu için yeni bir veritabanı bağlantısı oluşturmaktan daha hızlı ve daha kolaydır.
  • Büyük analitik sorguları veya içe aktarma işlemleri gibi büyük veritabanı toplu işleri çalıştırmaktan kaçınmaya çalışın. Web barındırma veritabanı sunucuları, büyük veri analizi gerçekleştirmek için değil, sabit, hafif kullanım için optimize edilmiştir.
  • Sorguların en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını test etmek için phpMyAdmin’de MySQL’in AÇIKLAMA işlevini kullanmayı deneyin . Sorgularınızın çok sayıda satır okuduğu ortaya çıkarsa, dizinler eklemeyi, SQL sorgusunu yeniden yapılandırmayı veya verilerin daha verimli bir şekilde alınabilmesi için veritabanı düzeninizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment