Sistemimiz Yenilendi!

Özel .htaccess kuralları

.htaccess kuralları, web sitenizin nasıl davrandığını kontrol etmenin güçlü bir yoludur. Güzel URL’ler ayarlamak, hata sayfalarını tanımlamak, erişimi kısıtlamak ve daha fazlası için kullanılabilir. .htaccess ile yapılabilecek her şeyi size öğretecek çok sayıda kılavuz var. Bu makale .htaccess kurallarıyla yapabileceğiniz her şeyi açıklayamaz, ancak bunları nasıl ekleyebileceğinizi açıklar.

htdocs dizininizde .htaccess dosyasını oluşturun

Hesabınızdaki her alan adının bir htdocs dizini vardır. İlk etki alanınız klasöre eklenir htdocs/ve eklenti etki alanları ve alt etki alanları gibi klasörlere bağlanır example.com/htdocs/. Bu klasörlerde adı ile yeni bir dosya oluşturabilirsiniz .htaccess. Bu dosyaya .htaccess kurallarınızı koyabilirsiniz. Bu dosyayı dosya yöneticimiz aracılığıyla oluşturmanın en kolay yol olduğunu unutmayın. Dosya adı bir nokta ile başladığından ve “uzantı”dan önce bir isim bulunmadığından, bilgisayarlar dosyayı garip bir şekilde işleyebilir. Windows’un herkesin bildiği gibi dosya adlarıyla ilgili bazı sorunları var (MacOS ve Linux daha az). Çoğu komut dosyası zaten bir .htaccess dosyası içerir. Bu durumda, yeni bir tane oluşturmak yerine, web sitenizin klasöründe bulunan dosyayı düzenleyebilirsiniz.

Ana .htaccess dosyasını düzenlemeyin

Hesabınızın kök klasörü ayrıca bir .htaccess dosyası içerir. Bu dosyayı düzenlememelisiniz (ve genellikle yapamazsınız). Ana .htaccess dosyasının içindeki kurallar, dizin indeksleme ve hata sayfaları için bazı varsayılanları belirler. Web sitenizin nasıl davrandığını gerçekten değiştirmezler. Davranışlarından hoşlanmıyorsanız, web sitenizin htdocs klasöründeki kendi .htaccess dosyanızı kullanarak dosyadaki tüm kuralları geçersiz kılabilirsiniz. Dosyayı kaldırmayı başarırsanız, endişelenmeyin. Dosyayı kaldırmak yalnızca varsayılan hata sayfalarını kaldırır ve web sitenizi bozmaz. Türk Hosting bir web sitesi barındırma hizmeti sunar. Barındırma hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kişilerin ve personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuzdaki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment