Sistemimiz Yenilendi!

SSL sertifikası nasıl kurulur

SSL sertifikası nasıl kurulur

Web sitenizdeki adres çubuğuna asma kilit almak için hesabınıza bir SSL sertifikası yüklemeniz gerekir. Bu makalede bunun nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

SSL sertifikası yükleme

SSL sertifikası yüklemenin ilk adımı elbette SSL sertifikasını almaktır. Bu SSL sertifikasını seçtiğiniz bir sertifika satıcısından almanız gerekecek. Türkhosting ayrıca istemci alanından ücretsiz SSL sertifikaları sağlar 287, ancak tanınmış başka bir SSL satıcısını da kullanmakta özgürsünüz.

Zaten bir özel anahtarınız varsa

Başka bir sağlayıcıdan mevcut bir SSL sertifikasını taşıyorsanız veya sizin için özel bir anahtar oluşturan bir SSL aracı kullanıyorsanız (kendi SSL Sertifikaları aracımız gibi). 287), sertifikayı buradan yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için bir Özel Anahtara ve bir Sertifikaya ihtiyacınız olacak. Bunları aşağıdaki gibi yükleyebilirsiniz:
 1. Kontrol Panelinize gidin , SSL/TLS bölümüne gidin ve kurmak istediğiniz alanın yanındaki Yapılandır’a tıklayın.
 2. Zaten sahip olduğunuz Özel Anahtarı alın, Özel Anahtar alanına yapıştırın ve Anahtar Yükle ‘yi tıklayın .
 3. Halihazırda sahip olduğunuz sertifika metnini alın, Sertifika alanına yapıştırın ve Sertifika Yükle ‘yi tıklayın .
Hepsi bu kadar! Web siteniz artık geçerli bir SSL sertifikasına sahip ve onu kullanmaya hazır! Dikkat edilmesi gereken birkaç şey:
 • Sertifika ve özel anahtarı yüklerken üstte ve altta gibi satırlar var --- BEGIN PRIVATE KEY ---. Bu satırlar, özel anahtar ve sertifika yüklenirken de dahil edilmelidir.
 • SSL/TLS aracı yalnızca 2048 bit özel anahtarların yüklenmesini destekler. Bazı araçlar 4096 bit özel anahtar üretebilir, ancak bunlar buraya yüklenemez. 4096 bitlik bir anahtarınız varsa, yeni bir özel anahtar ve sertifika oluşturmanız gerekecektir.
 • CSR kutusu boş olabilir veya eski veriler içerebilir. CSR, yalnızca SSL sertifikasını almak için kullanılır ve daha sonra işe yaramaz. Sitenize SSL almak için bir CSR oluşturmanız veya yüklemeniz gerekmez.

Özel anahtarınız yoksa

Özel anahtarınız yoksa, bir tane oluşturmanız ve imzalamanız gerekir. Bunu yapmak için size bir sertifika sağlayacak bir SSL sertifikası sağlayıcısı bulmanız gerekir. Türkhosting size ücretsiz SSL sertifikaları sağlayabilirken, istemci alanı da sizin için özel bir anahtar oluşturur, bu nedenle yüklemek için yukarıdaki talimatları uygulamanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:
 1. Kontrol panelinize gidin, SSL/TLS bölümüne gidin ve kurmak istediğiniz alanın yanındaki Yapılandır’a tıklayın.
 2. “Anahtar / CSR Oluştur” u tıklayın.
 3. Bu sayfada, TÜM alanları doldurmanız gerekir. Alan sizin için geçerli değilse, girebilirsiniz N/A. Ardından, Anahtar Oluştur’a tıklayın.
 4. CSR metnini kopyalayın ve SSL sertifikası satıcınıza gönderin. SSL siparişinizi tamamlamak için talimatlarını izleyin.
 5. SSL satıcısından sertifika metnini kontrol panelindeki Sertifika kutusuna yükleyin.
Satıcınızdan SSL sertifikası alırken, muhtemelen sertifikayı nasıl almak istediğinizle ilgili bazı sorular alacaksınız. Sunucu yazılımı veya çıktı formatı ayarları için size bağımsız PEM formatında sertifika veren bir tür almalısınız. Varsa, “Apache 2.2” formatı gibi bir şey iyi olmalıdır. Bir SSL sertifikası verirken muhtemelen e-posta adresinizi doğrulamanız gerekir. Sertifikayı düzenlemeye çalışmadan önce, e-posta alabileceğiniz bir e-posta adresi seçtiğinizden emin olun! Sertifika verildikten sonra, sertifikayı verenden sertifikayı alacaksınız. Ardından, sertifika metnini (SERTİFİKA BAŞLANGIÇ ve SERTİFİKAYI BİTİR satırları dahil) SSL/TLS bölümündeki Sertifika kutusuna kopyalayarak ve Sertifika Yükle’ye tıklayarak bu sertifikayı yükleyebilirsiniz. Sertifika şimdi hesabınıza yüklenmiştir.

Sertifikanızı yükledikten sonra

Sertifika yüklendikten sonra, bir SSL denetleyicisi kullanarak doğru şekilde yüklendiğini doğrulayabilirsiniz. 176. Sertifika kurulumunun başarılı olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu bir SSL denetleyicisi kullanmaktır. Ayrıca adresini ziyaret ederek doğru şekilde kurulduğunu doğrulamayı deneyebilirsiniz https://$yourDomain. Tarayıcınızın adres çubuğunda bir asma kilit görürseniz bu, sertifikanın doğru şekilde yüklendiği anlamına gelir. Asma kilit görmüyorsanız, kontrol etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:
 • Bir SSL Protokol Hatası sayfası görürseniz, SSL sertifikasını hesabınıza yüklememişsiniz demektir. Sertifikanın başarıyla yüklendiğini doğrulamak için lütfen kontrol panelinizdeki SSL/TLS bölümünü iki kez kontrol edin.
 • Kırmızı bir uyarı sayfası görürseniz, tarayıcınız yeni sertifikayı kontrol etmemiş olabilir. Bazı tarayıcılar (özellikle Google Chrome) bir süre web sitelerinin sertifikalarını hatırlar, bu nedenle tarayıcınızın yeni sertifikayı görmesi birkaç saat sürebilir.
 • https://sürümünden yönlendirilirseniz http://, web siteniz insanları sitenizin https olmayan sürümüne zorluyor. Komut dosyasının çoğu zaman “web sitesi URL’si” veya buna benzer bir ayarı vardır. Web sitesi URL’sini olarak değiştirirseniz, web https://sitesini https üzerinden görebilmeniz gerekir.
 • Web siteniz https://URL’yi kullanıyor ancak adres çubuğu hala beyazsa, sayfadaki bazı stil sayfaları, komut dosyaları veya resimler hala güvenli olmayan http://URL’ler kullanıyor demektir. Bu URL’leri bulmanız ve hepsinin de https kullandığından emin olmanız gerekir.

Not: CA sertifika zincirlerini kullanma

Çoğu sertifika satıcısı, CA zincir sertifikalarını da yüklemenizi isteyecektir. Bunlar Türkhosting’de desteklenmez ve kurulamaz. Ancak çoğu tarayıcı, popüler sertifika veren kuruluşların sertifikalarını sertifika zinciri olmadan da tanır, dolayısıyla CA zincirine ihtiyacınız olmaz. Yalnızca belirli eski tarayıcılar sertifikaları doğru şekilde tanımayabilir.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment