Sistemimiz Yenilendi!

Ücretsiz SSL (HTTPS) nasıl edinilir?

Türk hosting’de Ücretsiz SSL (HTTPS) nasıl edinilir

Kendi alan adınız veya bir alt alan adınızla ücretsiz barındırma kullanıyorsanız, web sitenizin HTTPS (SSL) üzerinden çalışmasını isteyeceksiniz. Neyse ki Türk hosting, bunu yapmak için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlar. Videoları metin kılavuzlarından daha çok seviyorsanız, bu kılavuzun en altına gidin. Bu kılavuz, SSL’yi sitenizde çalıştırmak ve çalıştırmak için Türk hosting tarafından sağlanan kontrol paneli işlevlerini ve Ücretsiz SSL Sertifikaları aracını kullanır.

1. Adım: Barındırma hesabınızda alan adını ayarlayın

Yapılacak ilk şey, hosting hesabınızda alan adını ayarlamaktır. Yeni bir barındırma hesabı oluşturduğunuzda, ilk alan adınızı zaten ayarlamış olursunuz. Alan adlarını daha sonra kontrol panelinin Alt Alan Adları, Eklenti Alan Adları ve Park Edilmiş Alan Adları bölümünden de ekleyip kaldırabilirsiniz. Bu kılavuz, alan adınız için ad sunucularımızı kullandığınızı varsayar. Bu önerilen ayardır ve kurulumu en kolay olanıdır. Ücretsiz bir alt etki alanı kullanıyorsanız, durum her zaman böyledir.

2. Adım: Alanı Ücretsiz SSL Sertifikaları aracına ekleyin

Yapılması gereken ikinci şey ise alan adını Ücretsiz SSL Sertifikalarına eklemektir. Sipariş İçin Tıklayın. Eski web sitemizde ssl sipariş ve kurulumunu anlatmıştık aşağıdaki video’yu izleyerek çözebilirsiniz.

Adım: CNAME kayıtlarını ayarlayın

SSL sertifikanızı almak için, alan adının sahibi olduğunuzu sertifika sağlayıcısına kanıtlamak için bazı DNS kayıtları oluşturmanız gerekecektir. Kısacası, alan adınıza bazı DNS CNAME kayıtları kurmanız gerekecek. Eklemeniz gereken kayıtlar sertifika Doğrulama sayfasında gösterilir. Ad sunucularımızı kullanıyorsanız (veya ücretsiz bir alt alan adı kullanıyorsanız), barındırma hesabınızın kontrol panelindeki CNAME Kayıtları bölümünden ekleyebilirsiniz. Üçüncü taraf ad sunucuları (Cloudflare gibi) kullanıyorsanız, o DNS sağlayıcısında CNAME kayıtlarını ayarlamanız gerekir. Daha ayrıntılı talimatlar için lütfen ücretsiz SSL için CNAME kayıtlarının nasıl oluşturulacağıyla ilgili özel makaleye bakın . Durum kontrollerinin yeni CNAME kayıtlarını tanımasının birkaç saat sürebileceğini lütfen unutmayın. Kontrol Hazır olduğunda, düğme mevcutsa sertifikayı almak için Etki Alanını Doğrula’ya tıklayabilirsiniz. Değilse, sertifika verme işleminin zaten devam ettiğini söylemelidir. Sertifika artık beklemede kalmayana kadar CNAME kayıtlarını kaldırmayın . CNAME kayıtları, tüm doğrulama süreci boyunca mevcut olmalıdır, aksi takdirde büyük olasılıkla başarısız olur. Yalnızca sertifika verildikten (veya verilemedikten sonra) CNAME kaydını güvenle silebilirsiniz. Ancak, bazı SSL sağlayıcıları, sertifikanızı yenilerken aynı kayıtları yeniden kullanmanıza izin verdiğinden, CNAME kayıtlarını tutmanız önerilir.

4. Adım: SSL sertifikasını yükleyin

SSL sertifikanızı aldıktan sonra, onu barındırma hesabınıza yüklemenin zamanı geldi. Kısacası, Özel Anahtarı ve Sertifikayı kopyalamanız ve bunları kontrol panelindeki SSL/TLS bölümüne yüklemeniz gerekir (bu sırayla). Ayrıntılı talimatlar için lütfen SSL Sertifikasının nasıl kurulacağıyla ilgili özel bölüme bakın .

Adım 5: Web sitenizin HTTPS ile çalıştığını doğrulayın

Sertifikanızı yükledikten sonra, çalışıp çalışmadığını görmenin zamanı geldi! Bunu yapmak için https:// (alan adınız) girin. SSL ile ilgili uyarıların olduğu bir hata sayfası görmüyorsanız, sertifika kurulumu başarılı olmuştur. Yine de Karma İçerik uyarıları görebileceğinizi veya sitenizin HTTPS olmayan sürümüne yönlendirilebileceğinizi unutmayın.

Adım 5: Web sitenizi HTTPS kullanacak şekilde yapılandırın

SSL sertifikasını yükledikten sonra, web sitenizin HTTPS kullanmasını sağlamanın zamanı geldi. Kısacası, bu iki adımı içerir:
  • Web sitenizi her yerde HTTPS URL’lerini kullanacak şekilde yapılandırma.
  • Tüm ziyaretçilerin HTTPS kullanmasını sağlamak için bir yönlendirme ayarlama.
İlk adım tamamen web sitenizi nasıl oluşturduğunuza bağlıdır, dolayısıyla genel talimatlar yoktur. İkincisi için, tümü HTTPS’ye tüm trafiğin nasıl zorlanacağı makalesinde açıklanan birkaç seçeneğiniz vardır. Örneğin WordPress kullanıyorsanız, bunu WordPress yönetici alanı aracılığıyla Web Sitesi URL’sini manuel olarak güncelleyerek ve .htaccess kuralları ayarlayarak yapabilirsiniz. Alternatif olarak, Gerçekten Basit SSL eklentisinin sizin için halletmesine izin verebilirsiniz.
 

Bunların hiçbiri işe yaramazsa

Burada verilen ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, lütfen forumlarımız’dan yardım istemekten çekinmeyin .
  Türk Hosting bir web sitesi hosting hizmeti sunar. hosting hizmetinde çalışan bir web sitesi oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır. Web sitenizle ilgili yardım istiyorsanız, sorunuzu diğer kullanıcılarımız ve destek personelin size yardımcı olabileceği Topluluk Forumumuz’daki Hosting Desteği kategorisine sorabilirsiniz.
blank
Written by

Leave a comment